Case Studies
Inwestycja koncernu Pfleiderer AG w Rosji
Na początku tego stulecia niemiecki koncern Pfleiderer AG był jednym z wiodących europejskich producentów płyt drewnopochodnych. Koncern ten dokonał znaczącej inwestycji w Polsce poprzez przejęcie zakładów w Grajewie i Wieruszowie i niedługo potem podjęto decyzję o przeprowadzeniu kolejnej dużej inwestycji, tym razem w jednym z krajów Europy Wschodniej (Rosja, Ukraina, Białoruś, Kraje Bałtyckie). Ze względu na znajomość sektora oraz umiejętność prowadzenia projektów w tym regionie Europy PLCF Piotr Łagowski został wybrany doradcą strategicznym Pfleiderer AG w tym projekcie.
W pierwszym kroku zebraliśmy wszelkie dostępne informacje na temat stanu sektora płyt drewnopochodnych oraz jego otoczenia rynkowego (dostawcy, odbiorcy, otoczenie makroekonomiczne) w poszczególnych krajach jak również przygotowaliśmy listę istniejących producentów. Na bazie tego powstała pierwsza szeroka lista potencjalnych celów inwestycyjnych. Następnie odbyliśmy wizyty w większości tych firm, podczas których badaliśmy kwestie techniczne, rynkowe i prawne oraz rozpoznawaliśmy strategię obecnych właścicieli. W efekcie powstała krótka lista podmiotów do ew. przejęcia.
W kolejnym kroku przeprowadzono negocjacje z właścicielami firm z krótkiej listy oraz doprecyzowano na ile przejęcie, każdej z nich daje szansę na realizację synergii i celów strategicznych Koncernu Pfleiderer. Jako, że odpowiedź była negatywna, zdecydowano się na odstąpienie od koncepcji wejścia na rynek poprzez przejęcie istniejącego producenta i w dalszym etapie prac skoncentrowano się na wyborze optymalnego miejsca do realizacji projektu typu greenfield. Zrealizowano wiele wizyt i spotkań z władzami regionalnymi, potencjalnymi dostawcami, odbiorcami i kooperantami. Wiedza zdobyta w trakcie całego procesu pozwoliła na wybór takiej lokalizacji, która zapewniła późniejszy sukces całego przedsięwzięcia. Inwestycja została ulokowana w mieście Nowgorod i realizowała ją polska część koncernu. Jest ona do dzisiaj największą inwestycją zrealizowaną przez polską firmę na terenie Rosji (jej wartość to kilkaset milionów złotych).
Przejęcie irlandzkiego producenta słodyczy typu premium Lily O’Brien’s przez Colian Holding SA
Lily O’Brien’s to irlandzki producent wyrobów czekoladowych i deserów typu premium. W firmę tą zainwestował wiodący światowy fundusz inwestycyjny Carlyle Group zapewniając spółce osiągnięcie wzrostu skali działalności. Po kilku latach od swej inwestycji w 2017 roku Fundusz przystąpił do wyjścia z inwestycji. Zainteresowała ona polski Colian Holding S.A. którego strategia zakłada dokonywanie przejęć markowych producentów słodyczy na wybranych rynkach. PLCF Piotr Łagowski będący stałym doradcą transakcyjnym Colian Holding S.A. odpowiadał za przeprowadzenie również tej transakcji.
Naszym zadaniem było zarządzanie zespołem projektowym w skład którego oprócz ekspertów Colian wchodzili również irlandzcy doradcy prawni i finansowi. Zadaniem tego zespołu było przeprowadzenie kompleksowego badania due diligence przejmowanej spółki, zdefiniowanie synergii i zaplanowanie integracji, przygotowanie prognoz finansowych oraz wycen. Odpowiadaliśmy również za prowadzenie całego procesu negocjacyjnego/
Największym wyzwaniem tego projektu była konieczność zbudowania odpowiedniej komunikacji pomiędzy kupującym będącym polską firmą, sprzedającym będącym światowym gigantem sektora funduszy inwestycyjnych oraz lokalnymi irlandzkimi partnerami i zarządem przejmowanej spółki. Udało się to osiągnąć w wyniku czego pod koniec 2017 roku nastąpiła finalizacja wartej ok 40 mln EUR transakcji (cena za akcje plus dług). Jest to największa inwestycja polskiej firmy w Irlandii.
Sprzedaż FPA- firmy z sektora usług outsouringu kadr, płac i księgowości
Projekt ten dotyczy stosunkowo niewielkiej firmy (poniżej 10 mln zł przychodów) ale jest dobrym świadectwem na to, że również w przypadku sprzedaży tego rodzaju podmiotów warto skorzystać z profesjonalnych usług doradztwa transakcyjnego.Właścicielem FPA Group (warszawskiej firmy z sektora outsourcingu kadr, płac i księgowości) był fundusz inwestycyjny Nitecki Acquisition. Fundusz zdecydował się na wyjście z tej inwestycji i zlecił PLCF Piotr Łagowski przeprowadzenie tej transakcji.
W ramach tego projektu przeprowadziliśmy analizy wstępne spółki przygotowaliśmy pełną dokumentację ofertową, zidentyfikowaliśmy potencjalnych inwestorów oraz zebraliśmy ich oferty wstępne. Jako, że ofert było kilka i część z nich spełniało oczekiwania Sprzedającego zdecydowano o przystąpieniu do drugiej fazy projektu. W trakcie tej fazy przeprowadziliśmy negocjacje z wybranymi inwestorami oraz umożliwiliśmy im przeprowadzenie procesu due diligence. Ostatecznie najlepszą ofertę końcową przedstawiła firma Grant Thorton i to ona została nowym właścicielem FPA Group dając tej spółce szanse na dalszy rozwój w ramach większej organizacji.